Pierwszym z sygnałów uspokajających jest odwrócenie głowy. Sygnał ten może być bardzo krótki i subtelny, aczkolwiek wiele znaczący. Jako ten sygnał uspokajający będziemy traktować odwrócenie głowy w jedną, następnie w drugą stronę, lub wpatrywanie się w punkt znajdujący się po jednej ze stron.
Co znaczy odwracanie głowy?
Psy używają tego sygnału w sytuacji, która wyda im się niepewna, lub kiedy poczują się zagrożone i będą chciały uspokoić otoczenie.
Przykładem takiej sytuacji, który możesz często zaobserwować na spacerach ze swoim pupilem, jest pojawienie się obcego psa. Im bardziej niespodziewane jest spotkanie, lub im bardziej psy są niepewne, tym widoczniejsze będzie odwrócenie głowy.
Często psy stosują ten sygnał w chwilach zakłopotania, lub kiedy chcą Ci powiedzieć, że nie czują się komfortowo, np. kiedy przytulasz psa, klepiesz, nachylasz się nad nim. Okazuje w ten sposób, że sytuacja, w której się znajduje jest dla niego nieco niewygodna.
Jak stosować ten sygnał?
Jest to proste i nie sprawia ludziom żadnej trudności. W końcu każdy z nas może odwrócić głowę. Jeśli w trakcie przebywania z psem zaobserwujesz jakieś oznaki jego podenerwowania, odwróć głowę... Staraj się jednak kątem oka obserwować psa, szczególnie przy spotkaniu z psem agresywnym spuszczenie z niego wzroku całkowicie, może być niebezpieczne. Wracając do tematu... Kiedy pies zauważy, że odwracasz od niego głowę, zrozumie, że nie stanowisz zagrożenia.
Odmiany sygnału:
Nie zawsze odwrócenie głowy jest sygnałem uspokajającym, pies np. może być czymś zainteresowany. W innych sytuacjach odwrócenie może być na tyle delikatne, że prawie nie zauważalne. Są jeszcze dwa sygnały, które pies zastosuje w sytuacji niekomfortowej, przy ograniczonej możliwości poruszania głową:
- Wodzenie oczami - kiedy pies trzymany na smyczy nie może odwrócić głowy, lub z jakiegoś powodu woli tego nie robić, często wodzi oczami z jednej strony na drugą.
- Mruganie - gdy zagrożenie jest duże na tyle, że pies woli stale obserwować swój "cel" może tylko nadmiernie mrugać... Nadmiernie czyli serią, raz za razem.
- Zastygnięcie w bezruchu - w tej sytuacji zagrożenie jest na tyle duże, że pies jest "sparaliżowany" - pozostaje w całkowitym bezruchu. Często wtedy pojawiają się również dwa powyższe sygnały.