Jak przygotować mieszkanie?

Punkt pierwszy - mieszkanie.

Dlatego drugie podejście jest lepsze, bo pozwala na uniknięcie niepotrzebnych nieporozumień i stresu. Mamy więcej czasu na dokładne rozplanowanie nowego porządku.



Zacznijmy może od mieszkania / domu. To miejsce, gdzie szczególnie szczenię będzie spędzało dużo czasu. Warto zatem poświęcić chwilę i zastanowić się czy każde pomieszczenie jest bezpieczne dla psa i czy w każdym pomieszczeniu będziemy akceptować psią obecność.

Dlaczego? Znam wielu ludzi, którzy nie wyobrażają sobie psa przesiadującego w ich łazience lub sypialni.

Czasami pojawia się też problem psa pijącego wodę z sedesu. Po pierwsze jest to niehigieniczne i mało estetyczne, a przede wszystkim może być niebezpieczne dla psa. Przykładowo może mu na głowę spaść "klapa" i psa mocno wystraszyć, lub co gorsze rozciąć mu skórę.

Innym problemem, z którym się spotkałem są psy, które w wieku szczenięcym przyzwyczajone do wylegiwania się na łóżkach, mają opory przy przeniesieniu ich do koszyków ( plecionych, wiklinowych czy jakichkolwiek innych) w wieku późniejszym.

Na chwilę oderwij wzrok od czytania, przetrzyj oczy, przejdź się po mieszkaniu i zgodnie ze swoim własnym sumieniem, zastanów się gdzie chcesz dzielić przestrzeń z psem, a gdzie wolałbyś te kontakty ograniczyć. Miej na uwadze swoją wygodę, ale i... a może przede wszystkim dobro i bezpieczeństwo psa.

Jeżeli mieszkasz w domu piętrowym, a szczenię jest wyjątkowo żywe lub drobne, dobrym pomysłem może być, przynajmniej tymczasowe, odgrodzenie go od schodów. Zwłaszcza, gdy nie są one zabezpieczone barierkami. Psy nie są głupie... Są często inteligentniejsze od ludzi, z którymi miałem do czynienia ;) Pamiętaj jednak, że podstawową zasadą jest kierowanie się bezpieczeństwem psa.

Skoro już wyznaczyłeś pewne strefy bezpieczeństwa pora zastanowić się nad tym jak je zabezpieczyć. Pewnym wyjściem, często stosowanym, są różnego rodzaju furtki, bramki, drzwiczki, które można przykręcić do futryny, lub rozstawić ( jeśli są to modele wolnostojące). Jeśli zdecydujesz się na takie zabezpieczenia, sugeruję ci rodzaje o ażurowej budowie. Musisz zwrócić uwagę na rozmiar oczka takiej furtki i dobrać go do rozmiaru swojego psa. Oboje nie chcemy, aby jakikolwiek pies wsunął głowę w szparę i się poddusił, a w skrajnym przypadku udusił.